Jan Soldát

e-mail:reakce@jansoldat.cz

Buranův manifest

3. 9. 2019 20:51

Jako se před pár lety ve společnosti nemluvilo o ničem jiném než o migrační krizi, stala se celosvětovým tématem posledního roku klimatická změna. Bylo patrně potřeba nasměrovat vzbouřené emoce nekonfliktním směrem. Nebojujeme proti konkrétním lidem nebo nějakému náboženství, bojujeme za záchranu planety.

 

A jestli snad žije v Evropě nějaký zpozdilec, kterému je toto běsnění cizí, rozhodla se nová předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen, že to tak nenechá. Její nový plán, "Green deal" pro Evropu, právě vzniká a v nejbližších měsících bychom se s ním měli seznámit. Hlavní obrys je ale jasný: dosáhnout do roku 2050 (tj. za 30 let) "uhlíkově neutrální Evropy". Je to program dvakrát sebevražedný: podle studie J.E. Lovelocka a M. Whitfielda je naopak nedostatek CO2 v atmosféře vysoce nebezpečný - přestane fungovat fotosyntéza, rostliny přestanou dýchat. Což ví i dítě školou povinné, pokud ovšem v pátek místo stávek chodí do školy.

Sebevražedný je ale i z jiných důvodů.

Letos slavíme 30 let od pádu komunismu v naší zemi, tak si my pamětníci dokážeme představit jak revoluční změny, tak i to, jak relativně krátká doba 30 let vlastně je. Pojďme se tedy podívat na to, co nás v těch příštích třech dekádách čeká. A bavme se zvláště o tom, co se týká každého z nás: jak to bude s auty, s bydlením, s cenou jídla, energií apod.

 

Doprava

Zákaz spalovacích motorů způsobí, že elektromobily si budou moci dovolit pouze bohatí. To povede k rozsáhlé společenské změně, k de facto kastovní společnosti, nebo spíše k návratu k feudalismu. K rozdělení na ty, kdo si budou moci dovolit cestovat, ne jen do práce, ale i dál, za hranice vlastní země, na dovolenou.

Ti ostatní budou náhle vrženi civilizačně minimálně o 100 let zpět.

Vznikne společnost ostře rozdělená na „osvícenou“ elitu ve městech a na „burany“, poddané na vesnicích. Společnost plně vyhovující lidským typům jako je u nás Matěj Stropnický nebo ve světě Emanuel Macron.

Bydlení

Razantní snaha po šetření energiemi povede k tlaku na „pasivní“ bydlení. Na všemožná zateplení, rekuperace apod. Nejvíce se to opět dotkne lidí nebohatých a obyvatel vesnic, žijících ve starých domech nebo v domech, které si pořídili levně, protože na dražší neměli prostě peníze. Neuhlíkové bydlení bude dalším krokem, který dramaticky rozevře rozdíly mezi třídou bohatých a těmi ostatními. Střední třídu to zruinuje, nižší totálně zdevastuje.

 

Jídlo

Kupované jídlo závratně stoupne na ceně díky nákladné dopravě.

Omezí se maso, mléčné výrobky a veškeré živočišné zboží. Proč? No přece vůli metanu, dalšímu ze skleníkových plynů, které býložravci produkují. (Nabízí se pochopitelně otázka, jestli pak vegetariánské lidstvo, kvůli zákonitě větší produkci metanu z rostlinného jídla, nebude muset řešit nový problém. Problém, co s lidmi, kteří produkují příliš metanu. Kupříkladu Německo, které je nyní etalonem boje proti klimatu, má v oblasti eliminace nepohodlných lidí rovněž bohaté zkušenosti).

 

 

Energie

Samozřejmě skokově stoupne i cena energií. Voda už teď začíná být chápána jako strategická surovina, nepochybně bude tedy brzy řádně zdaněna, aby byla zajištěna její nižší spotřeba.

Topení bude postupně obyvatelstvu omezeno jen na pár alternativ. Nejlepší je netopit, prostě se teple oblečte. Když už to jinak nejde, pak je nejlepší elektřina z obnovitelných zdrojů. A pak snad možná ten plyn, který budeme za vysoké ceny kupovat od Německa (resp. od Ruska), aby se ten Nord Stream II nestavěl zbytečně, že?

Elektřina pak také bude mnohem dražší než dnes, jelikož současné přenosová síť neumí zpracovávat výkyvy v příjmech a odběrech energie z větrných a solárních elektráren. Zvláště proto, že když vyrábíme energie nejvíce – v létě – potřebujeme ji nejméně. A když by se nám nejvíce hodila – v kalné mrazivé zimě – jako na potvoru je její výroba minimální. A skladovat elektřinu teď nějak neumíme. Takže se bude muset hodně investovat do vývoje nových technologií. A to bude drahé a zaplatíme to opět my – z daní.

 

Ropné velmoci

Pochopitelně naše sebevražedné chování neunikne pozornosti našich konkurentů či ideových nepřátel. Je bláhové myslet si, že náš drastický ústup od fosilních paliv zůstane bez odezvy u zemí, které si svůj blahobyt vybudovali právě na ziscích z prodeje ropy. Jaká asi bude odezva Ruska, Íránu, Saudské Arábie nebo podstatné části arabských zemí? Ať bude jakákoli, bude pro nás znamenat válku. Buď hospodářskou nebo skutečnou, a to velmi horkou.

Nic by mi samozřejmě neudělalo větší radost, než odebrat zmíněným zemím jejich ekonomický potenciál z ropy. Problém je v tom, že když ji neprodají nám, Západu, koupí ji ještě levněji někdo jiný. Nejpravděpodobněji Čína. A nesmírný energetický potenciál fosilních paliv se okamžitě obrátí proti nám. Pokud obdivujeme neuvěřitelný pokrok Západu v posledních 100 letech, tak jeho materiálním základem byla ropa za 10 centů. Jak asi podobné ceny urychlí naplnění orwellovských snů čínských soudruhů? A mohli by za to být vděčni pouze nám.

 

Pokud si ještě dnes někdo myslí, že více žen v politice znamená menší nebezpečí násilí a válek, pak je dotyčný naivní. Pokud by se měly šílené vize političek typu Ursuly von der Leyen, Alexandrio Occasio-Cortes nebo Angely Merkelové uskutečnit, povede to zcela nevyhnutelně ke krvavé a zběsilé válce. A k válce zcela jistě zbytečné.

Green deal a podobné civilizační úchylky vrhnou Západ zpět kamsi do feudalismu a rozvrátí to zcela společenský řád. Je z těchto úvah znát okázalé pohrdání venkovem a jeho obyvatel od autorů těchto myšlenek, kterým hnůj smrdí a pro něž je plnohodnotným člověkem jen ten, kdo žije ve městě

 

Tak tedy přátelé: ne každý žije ve městě a hlavně, ne každý tam chce žít! Možná vás to překvapí, ale je nás dost, kdo máme rádi své vesnické domy se zahradou a stromy, kdo se snažíme postarat se sami o sebe a od státu žádáme jen to nejnutnější. Není málo těch, kdo odmítají, aby jim stát strkal nos do jejich životů. Nenecháme si líbit, aby nás někdo vychovával, tím méně novodobí dekadentní markýzové jako Macron či Stropnický, jejichž podivné vztahy lze snad snášet ne však obdivovat. A bacchovské průvody ve výstředních maskách, jak z doby Ludvíka XVI. v nás rozhodně neprobouzejí zahanbené uzardění nad našimi předsudky, jen upřímné znechucení.

Chcete-li měnit svět, pak vězte, že vaším nepřítelem není měnící se klima. Vaším nepřítelem jsme my!