Jan Soldát

e-mail:reakce@jansoldat.cz

Strach a hnus v ODS

25. 4. 2020 14:20

Musím se nejprve čtenáři na rovinu přiznat: patřím ke skalním voličům ODS. Jako mnozí čeští konzervativci. I když na ní někdy ulpěla ošklivá špína (ať už opravdová nebo domělá), pořád jsme uznávali, že alespoň slovně, alespoň v ideálech, je to jediná pravicově konzervativní strana v ČR. I když šlo poslední léta o její pravicovosti či elánu trochu pochybovat, mohl se český konzervativec uklidňovat tím, že pod vedením Petra Fialy se strana alespoň snaží být slušná. Se vstupem směšného a zlého Pavla Novotného do ODS už jakýkoli důvod k pochopení skončil. Tato strana se v jeho osobě konzervativních hodnot zřekla.

Problematické bylo už např. členství Ivo Valenty (pikantním to spolumajitelem poněkud dryáčnických Parlamentních listů) v senátorském klubu ODS, ale pořád se dalo říci: není to člen strany, jen jejího senátorského klubu. Ale Pavel Novotný je jiný případ.

V té samé době, kdy ODS hledala svou novou, nezkompromitovanou tvář tím, že zvolila za svého předsedu Petra Fialu, Pavel Novotný dokončoval svou špinavou práci v bulvárních médiích, která vedla téměř bezprostředně k sebevraždě Ivety Bartošové. A on se tím ještě v médiích holedbal.

Pokud se ODS přijetím jeho členství a následnou vítěznou kandidaturou v Řeporyjích snažila nalézt nějakého maskota, výraznou tvář, která zaujme nové voliče, asi se jí to podařilo. Ale za cenu toho, že nepozorovaně ztrácí důvěru svých voličů skalních.

Před pár dny Pavel Novotný dal opět na odiv svůj literární talent, když na Twitteru vzkázal Miloši Zemanovi, současnému prezidentu ČR: “Ty seš drzej, dědku, že ti není hanba. Opravdu, nejvyšší čas. Moc bych si v zájmu České republiky přál, aby se to vyřešilo dřív než v termínu, já nevím biologicky. Ubožáku.

Čekal jsem nějakou ostrou reakci od jeho stranických šéfů, hlavně od slušného Petra Fialy. Nestalo se nic. Je to škoda. A současně i vzkaz voličům ODS.

Nejhorším nepřítelem člověka, i politika, je strach. Ze strachu člověk dělá spoustu špatných a zlých kroků. Z “nové” ODS cítím strach, že po roce 2013 těžko nabyté voliče ztratí, pokud jim nenabídne kromě konzervativního programu i nějaké to populární šidítko, třeba v podobě “provokatéra” Pavla Novotného. Z tohoto obchodníka s lidskými poklesky ale konzervativní volič cítí pouze hnus a opovržení. Petr není Pavel. A proto ODS o voliče přijde. O jednoho už přišla.